Gerincferdülés

A gerincferdülések típusai:

A scoliosis gerincferdülést jelent. A gerincferdülésnek sokféle típusát különböztetjük meg.

Egyik felosztás szerint az első csoportba azok a görbületek tartoznak, amelyek ismert eredetűek, pl. veleszületett csigolyafejlődési rendellenesség (félcsigolya, blokkcsigolya), izomdisszbalansz a gerincferdülés kialakulásának oka, a másik csoportba pedig azok a görbületek tartoznak, amelyeknek az oka ismeretlen (idiophatiás scoliosis), multifaktoriális hajlam kimutatható, de az egyértelmű ok nem ismert.

Másik felosztás szerint a két nagy csoport a funkcionális és a strukturális gerincferdülés. Azokat az oldalirányú görbületeket nevezzük funkcionális scoliosisnak, amelyeket nem kísér a gerinc torziója, vagyis elcsavarodása, tehát nincs bordapúp és előre hajlított vagy fekvő helyzetben a görbület eltűnik. Ha hosszú ideig fennáll a funkcionális scoliosis, kezelés nélkül könnyen struktúrálissá alakul.

Scoliozis jellemzője:

Strukturális scoliosis esetében a gerinc háromdimenziós elváltozásáról van szó. Hátulnézetben kialakul az oldalirányú görbület, ehhez csatlakozik a görbületnek megfelelő rotáció, és oldalnézetből a gerinc természetes íveinek, tehát a nyaki és ágyéki homorulatnak, valamint a háti domborulatnak az elsimulása -ez a gyakoribb-, ill. fokozódása. A gerinc egyes alkotóelemein a görbületnek megfelelő elváltozások figyelhetők meg: A csigolyatestek és nyúlványaik a tér minden irányában deformálódnak, a csigolyatestek egymáshoz képest elfordulnak, ezt a háti szakaszon a bordák is követik, így a görbület oldalán hátul kialakul a bordapúp, a másik oldalon elöl képződik egy enyhébb fokú bordapúp, a bordapúpokkal szemben pedig bordavölgyek alakulnak ki. A porckorongok is deformálódnak, korán megkezdődik a porckorongok degenerációja, nagyobb esélyt adva ezzel a későbbi porckorongsérv kialakulásának. A gerinc izmai és szalagjai is követik a csontos elváltozásokat, a görbület oldalán elvékonyodnak, túlnyúlnak, a másik oldalon megrövidülnek, de az izmok mindkét oldalon elgyengülnek

A scoliosis kezelése:

A legfontosabb és legegyszerűbb kezelési módszer a korrekciós gyógytorna. Az egyik leghatékonyabb módszer a Katharina Schroth által kidolgozott Schroth Terápia / 3D Scoliosis Terápia, a gerinc háromdimenziós korrekciójára és egy speciális légzési technikára épülő módszer.

Mint a név is mutatja, a módszer nem csak az oldalirányú görbületet kezeli (kétdimenziós), hanem a csigolyák csavarodása következtében kialakult bordapúpot is korrigálja (háromdimenziós). Schroth a gerincoszlop anatómiai tulajdonságaira alapozva a törzset három blokkra osztja fel, amelyek a gerincferdülés esetén egymással szemben eltolt, elcsavarodott helyzetben deformálódtak. A csontos elváltozás következtében a csigolyák ék alakúvá válhatnak, a bordák mozgékonysága korlátozódik, majd ennek hatására a légzési volumen csökken. A gyógytorna módszer meghatározott idegi visszakapcsolási mechanizmusokra épül, különösképpen a tartás és mozgásérzésre. A megfelelő tartáskorrekció és a görbület felegyenesítésének begyakorlásával az új tartási érzés idővel rögződik. A gerincferdülés 3D korrekciójának eléréséhez különböző asszimetrikus helyzetekben a törzsizomzat bizonyos szakaszának működését váltjuk ki. A terápia kiemelkedően fontos részét képező háromdimenziós légzéssel a csigolyák csavarodását, az oldalirányú görbületet és a gerincferdüléssel gyakran együtt járó „lapos hátat“ korrigáljuk. A terápia lényege, hogy a gerinc maximális aktív nyújtásával elért helyzetben a háromdimenziós légzéssel a törzs csavarodásának visszaállítását érjük el, majd ennek a testhelyzetnek a megtartása mellett izomerősítést és nyújtást alkalmazunk. A gyógytornagyakorlatok célja a hibás gerincferdüléses tartás korrekciója, a belső testkép normalizálása és a csökkent működésű tüdőterületek aktiválása.

Ezen folyamatok olyan automatizmusok kialakulását segítik elő, amelyek a mindennapi életben a gyakorlási időn kívül a progresszió megállítását célozzák. A Schroth terápia mellett a gerincferdülés rehabilitációjában helyet kapnak más neurofiziológiás alapokra épülő módszerek is, mint például a PNF (proprioceptív neuromuscularis facilitáció – a tartó izomzat célzott ingerlése és erősítése), fájdalomterápia, funkciós terápia is. A gyógytorna program segítségével a görbület felegyenesítése, a csavarodás csökkenése és a korrigált helyzet izmokkal való stabilizálása érhető el. A rendszeres kezelés hosszútávon is tartós korrekciókat eredményez.