Mi a hasi ultrahang vizsgálat célja?
A hasi ultrahang vizsgálat a hasüreg szerveit vizsgálja (pl. máj, epehólyag, lép és a vese). A vizsgálat segítségével a hasüreg nagyobb erei, hasi főverőér valamint a környékén található nyirokcsomók is megvizsgálhatók.
A belgyógyászati és gasztroenterológiai kivizsgálások részeként gyakran felmerül az ultrahangos diagnosztika, hiszen segítségével a has- és kismedence bizonyos szerveiről pontos információkhoz juthatunk. A hasi ultrahang vizsgálattal kimutathatók egyes szervi rendellenességek, az epekövesség, a vesekövesség, hasüregi ciszták vagy tályogok, gyulladásos megbetegedések, daganatok.
Milyen területeket vizsgál a hasi ultrahang?
A hasüregi, a kismedencei szervek vizsgálatára alkalmas: máj, epehólyag, hasnyálmirigy, lép, vesék, húgyhólyag, nőknél a méh, a petefészkek, férfiaknál a here, a prosztata egyaránt vizsgálható ultrahanggal. Segítségével a hasüregben futó nagyobb erekről, a nyirokcsomókról is vélemény alkotható.
A szervek méretbeli változásai, szerkezeti eltérései, fejlődési rendellenességei éppúgy láthatóak ultrahanggal, mint a ciszták, kövek, tályogok, jóindulatú zsír- és izomdaganatok, rosszindulatú tumorok, a hasüregi folyadék.
A gyomor- és bélrendszeri panaszok esetén a hasi ultrahang vizsgálatot más eszközös vizsgálatokkal – gyomortükrözés vagy vastagbéltükrözés – is javasolt kiegészíteni.
Hogyan zajlik a hasi ultrahang?
A hasi ultrahang során először szabaddá kell tenni a hasi területet és hanyatt fekve a vizsgálóágyra feküdni. A vizsgálat fájdalommentes, az ultrahang-hullámok jobb terjedése miatt a vizsgálófejet egy ultrahang zselével kenik be, mely először hideg érzést okozhat a hason. A vesék vizsgálata pedig oldalfekvésben történik. A belső szervek képe azonnal megjelenik a monitoron, így könnyen megtekinthetők és lemérhetők, szükség esetén képek készíthetők róla.
Hogyan készüljön a hasi ultrahang vizsgálatra?
A hasi- és kismedencei ultrahang vizsgálat némi előkészítést igényel. A hasi ultrahang vizsgálatra éhgyomorra kell érkezni, ami azt jelenti, hogy a vizsgálat előtt 4 órával szabad étkezni utoljára, csak csapvíz vagy szénsavmentes ásványvíz fogyasztható közben.
A hasi- és kismedencei szervek még jobb láthatósága érdekében a hasi ultrahang vizsgálat során telt húgyhólyag szükséges. A vizsgálatot megelőzően legalább fél liter folyadék (csapvíz vagy szénsavmentes ásványvíz) elfogyasztása javasolt. Közvetlenül a vizsgálat előtt a húgyhólyagot nem szabad kiüríteni, az utolsó hólyagürítés 2-3 órával előtte történjen.